Меню
Остання редакція: 28 листопада 2017

Прийом екскурсії на маршруті «Київ – стародавня столиця Київської Русі»

Студентами Уманського НУС спеціальності «Туризм» було розроблено методичну розробку екскурсії, укомплектовано «портфель екскурсовода», а також карту-схему екскурсійного маршруту «Київ – стародавня столиця Київської Русі». Відповідно було призначено дату прийому (здачі) розробленої екскурсії, яка проходила у вигляді проведення пішої пробної екскурсії. Мета екскурсії полягала: у відвідуванні великого стародавнього міста на дніпровських пагорбах з багатовіковою історією, столиці Української держави; занурені в атмосферу стародавнього Києва, у часи Кия, Володимира і Ярослава, доторкнутись до найдавніших споруд стольного граду, сягнути самих витоків міста.

Не випадково для екскурсії було обрано місто Київ. Адже Києву − понад 1500 років. І вже за це його варто відвідати. Більш стародавнього міста в Україні, Росії, Білорусі немає. Тутешні пагорби − такі ж, як і десятки століть тому, а Дніпро також тече неспішно й велично. Історико-культурна спадщина міста унікальна − це близько 2000 пам’яток археології, архітектури, історії, природи.

Наша екскурсія розпочалася із Золотих воріт − колишнього парадного в’їзду до Києва. Це потужна бойова башта, що підноситься над церквою Благовіщення, − шедевр давньоруської архітектури та фортифікації. Київські Золоті ворота були одночасно й проїзною вежею, і тріумфальною аркою, яка вела на головну вулицю міста. Саме біля Золотих воріт у 1648 році радісні кияни зустрічали Богдана Хмельницького, що повернувся з перемогою після битви під Жовтими водами. Через Золоті ворота урочисто в’їхало в Київ російське посольство, після об’єднання України з Росією в 1654 році. Місто ні разу не був узяте з цього боку. Завдяки реставраторам ми побачили, якими були Золоті Ворота в XI столітті.

 

Наступним об’єктом екскурсії був Софійський собор − головна святиня Київської Русі, архітектурна перлина ХІ століття, славна своїми мозаїками та фресками. Собор занесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Більше тисячі років береже Київ Богородиця Оранта − мозаїка у головному куполі собору. Це найбільший у світі ансамбль унікальних мозаїк і фресок. Собор, як головний храм держави, відігравав роль духовного, політичного та культурного центру. Під склепіннями Святої Софії відбувалися урочисті «посадження» на великокняжий престол, церковні собори, прийоми послів, укладання політичних угод.

Перед собором на площі − пам’ятник Богдану Хмельницькому. Це − одна з найстаріших пам’яток та своєрідний символ міста. Сам пам’ятник Богдану Хмельницькому робить сильне враження своєю динамічністю. Начебто вершник, на повному скаку осадив коня, щоб звернутися до народу.

Далі ми прогулялися найстарішої вулицею Східної Європи − легендарним Андріївським узвозом. На природному п’єдесталі ніби летить у повітрі Андріївська церква − шедевр бароко великого архітектора Растреллі. Цікаво було дізнатися чому церква називається Андріївською, та як її будували, на дуже складному щодо геологічних особливостей зсувному пагорбі. Біля неї − пам’ятник улюбленим героям київського фольклору Проні Прокопівні та Голохвастову – героям фільму «За двома зайцями».

 

Наступним об’єктом екскурсії був Михайлівський Золотоверхий монастирь. Його позолочені куполи прикрашені фігурою покровителя Києва − Архангела Михаїла. Собор, зруйнований більшовиками, нині відновлений в колишню розкіш. Перед монастирем є площа з пам’ятником першій християнці-правительці Русі − княгині Ользі.

 

Побувавши в самому «серці» княжого Києва, ми спустилися до Хрещатика – центральної вулиці Києва, архітектури 1950-х. Самої найкоротшої центральної вулиці столиці в Європі. А далі центральна площа Києва − Майдан Незалежності − центр політичної та ділової активності, місце масових концертів і шоу. У її центрі височіє Колона Незалежності, зведена в 2001 році. Де ми насолодилися пішою прогулянкою по центральній вулиці Києва. Тут, на центральній площі міста, в самому серці Києва, наша екскурсія закінчилася.

  

Під час екскурсії студенти мали можливість зблизька роздивитись цікаві споруди та пам’ятники, із кожним кроком відчути ауру, своєрідну душу міста, дізнатися багато нового та поглибити свої знання з історії, культури та мистецтва.