Меню

Інтерактивні методи викладання на практичному занятті «Унікальні форми рельєфу при виборі та організації туристичних подорожей»

       24 вересня 2021 р. у рамках Тижня туризму доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Олена Саковська провела практичне заняття з «Рекреалогії» для студентів 3 курсу спеціальності 242 «Туризм».

             Під час заняття використовувалися інтерактивні методи навчання та мультимедійні технології, що сприяло, як кращому засвоєнню теми та підвищувало мотиваційну складову студентів до вивчення дисципліни, так і поглибленню інтересу до майбутньої професії.

             Студентами обговорювалися різні аспекти туристичних подорожей,  особливості їх функціональної наповненості. Додатковий матеріал допомагав студентам активізувати нові знання та водночас зробити акцент на розвитку критичного мислення.

             Студентам був представлений презентаційний матеріал, в якому наведені унікальні форми рельєфу різних країн світу, а вони мали відгадати, у якій країні знаходиться ця місцевість. Адже кожна країна пишається своїми унікальними дивами природи.

             Чимало природних кам’яних утворень є в пустелі Арізона (США), у так званій Долині монументів. На північному сході штату Вайомінґ (США) є одна з найвиразніших природних скульптур – «Башта диявола». Її навіть зображено на поштовій марці. Існує думка, що «Башта диявола» є залишком давнього геологічного утворення або вулкана.

             Унікальний заповідник «Балансуюче каміння» розташований поблизу Хараре – столиці африканської країни Зімбабве. Великі зодчі – вітер, волога та різкі перепади температур так дивовижно обробили місцеві скелі, що кожна з них, будучи монолітом, виглядає так, ніби складається з окремих брил. Ці багатотонні брили утворюють неповторні форми – гриби, піраміди, арки та ін.

             Стародавній вулкан Нгоронгоро знаходиться в Танзанії. Це не звичайний кратер, він утворився приблизно два мільйони років тому. Хоча вулкан вже давно погас, але його кратер до цих пір викликає здивування в усіх, хто бачив це природне чудо. Діаметр кратеру – 20 км. Зверху дно кратеру виглядає як величезний млинець зеленувато-бежевого відтінку.

            Відомості про історію планети «законсервовані» в осадових гірських породах. Справа в тім, що в них є скам’янілості, залишки рослин ти тварин стародавніх епох. Коли живі організми гинули в доісторичному океані, то опускалися на дно, де їх укривали мул або пісок. Це відбувалося десятки мільйонів років, шар за шаром, створюючи величезний «бутерброд» із гірських порід і в такий спосіб «писали» історію Землі.

           Одне з таких місць, де зберігся великий і зручний для «читання» кам’яний літопис – Великий каньйон на плато Колорадо в США. Цей каньйон створила річка Колорадо, яка прорізала товщу гірських порід завглибшки понад 1,5 км і завдовжки 446 км.

            Всесвітньо відомий Єллоустонський національний парк займає піднесену рівнину, створену сотні тисяч років тому могутніми потоками лави. Саме наслідками вулканічної діяльності цікавий цей парк. Тут розташовані озера з гарячою водою, гарячі джерела, але дійсним скарбом парку є гейзери.

            Через північний схід Африки проходять найбільші на суходолі розломи земної кори, їх ще часто називають Рифтовою долиною. Долина, що являє собою зниження, витягнуті на багато сотень кілометрів і сягають в ширину кілька десятків кілометрів, уражає своєю величчю. Уступи, що обмежують ці гігантські розломи, височать на сотні метрів. Якщо дивитися на Рифтову долину з висоти пташиного польоту, вона схожа на слід від гігантського колеса в густому бруді.

             На території України також є чимало унікальних форм рельєфу.

            Канівські «гори», що утворились у результаті руйнівної роботи давнього льодовика, вражають перегорнутими й перекрученими шарами гірських порід та перепадами висот.

           Товтрове пасмо – залишки єдиних у Європі бар’єрних рифів давнього моря на заході України. Подільські Товтри – це величезні прибережні коралові рифи, що залишилися від стародавнього моря, головне його пасмо завширшки від 2 до 20 км. Простягається приблизно на 250 км, перетинаючи Поділля. Подільські Товтри – цікава пам’ятка геологічного минулого, подібного якій немає в усій Європі.

          Унікальними є і карстові печери Поділля, серед яких Оптимістична – найдовша у світі гіпсова печера-лабіринт, яка утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку. Вона являє собою складний за своєю будовою горизонтальний площинний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру. Найбільшим скарбом печери Оптимістична є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли у підземних порожнинах.

         Застосування інтерактивних методів і прийомів, запропонованих викладачем під час виконання варіативних завдань, стало практичною демонстрацією педагогічної майстерності викладача вищої школи. А активність і зацікавленість студентів – головним і незаперечним підтвердженням правильності обраної стратегії та методики проведення заняття.

 

 Олена Саковська, к.е.н.,

доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи