Історичний екскурс «Таємнича Софіївка»
Дендропарк «Софіївка» в Умані часто називають музеєм живої природи. Тут зібрані чудові й рідкісні рослини, як приміром, магнолія, тюльпанове дерево. На чималій площі парку – 179 га – крім рослинності, є ще багато цікавого, створеного руками людини у співавторстві з величною природою. Побувавши в цьому парку, ви можете здійснити екскурсію в античну міфологію й «зустрітися» з Гомером, Евріпідом, помилуватися Венерою й Аполоном… І таких «родзинок» у парку більше сотні. Ви ніби занурюєтеся у античність. З головою. І виринати звідти не хочеться.
У рамках святкування «Тижня туризму» ми запросили студентів-першокурсників спеціальностей 242 «Туризм» і 241 «Готельно-ресторанна справа» до осінньої «Софіївки». Чому саме до осінньої?
Мабуть, тому, що осінь – це пора зрілості, натхнення. В її прозорості, неквапливому затуханні так само чисто, зважено і неквапно сприймається все, що нас оточує: і золотаво-багряне, романтично-скорботне вбрання дерев, і шурхотіння опалого листя під ногами, і ледь чутне дихання заспокоєних вод. Наче звучить під склепінням алей камертон і кличе нас у дивний світ, де панують легенди і казкові оповіді…
Втім, «Софіївка» – це, в першу чергу, – гімн коханню, яке довше за життя і над яким не владні ні час, ні смерть. Екскурсоводом по парку був студент 11м - тм групи спеціальності 242 «Туризм» Андрій Сьомін, який розказав присутнім зворушливу історію кохання багатого польського магната Станіслава Потоцького і прекрасної гречанки Софії. Саме для цієї жінки граф заклав чудовий парк. Тут діють прекрасні фонтани, створений каскад озер і водоспадів, тут можна знайти затишок і прохолоду в спекотній день у романтичних рукотворних гротах.
В основу композиційного вирішення центральної частини парку покладені сюжети з міфології Стародавньої Греції та Риму, а деякі місця нагадують оселю грецьких богів, героїв, письменників та філософів.
Світ знає багато шедеврів паркового, ландшафтного мистецтва, і треба взяти на себе велику сміливість, щоб сказати про той чи інший парк: оце неперевершена перлина! Але, розповідаючи про «Софіївку», яка, безперечно, посідає у цьому ряді одне з перших місць, наш екскурсовод Андрій Сьомін, вивчаючи нині дисципліну «Екскурсологія» на кафедрі туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУС, яку викладає доцент Олена Саковська, з певністю твердив: рідко який витвір паркової архітектури позмагається з нею кількістю легенд та романтичних історій, що загубилися в тінистих алеях, таємничих гротах, у нагромадженні скель. Вони розкриваються лише перед тими, хто вміє бачити й хоче слухати. Тепер ви зрозуміли, чому ми запросили першокурсників поблукати алеями, стежками і галявинами «Софіївки» саме восени?
Вчені ще й досі сперечаються, де й коли було закладено легендарні сади Семіраміди, одне із семи чудес світу. З уманським парком ніби все зрозуміло: і час початку будівництва, і рік відкриття, і сума, в яку обійшлася «Софіївка» її власникові, та інші віхи її біографії. Та не поспішаймо з висновками. Бо й сьогодні ми почули від Андрія Сьоміна – корінного жителя Умані чимало напівказкових оповідей, у яких реальне тісно переплітається з фантастичним, і марна справа відділяти правду від вигадки.
У «Софіївці» ми побачили також Єлисейські поля в мініатюрі, Критський лабіринт, мальовничі галявини. Тут можна покататися в старовинній кареті, а також здійснити прогулянку на човні чи гондолі. Гості парку можуть розташуватися на пікнік просто на зеленій травичці чи відпочити на лавках.
Софіївці у наш час забезпечений прекрасний догляд. Тут ми побачили дива садово-паркового мистецтва, які радують око вже кілька поколінь. Наприклад, ось цей зелений лабіринт із загадковою назвою «Арборетум імені В.В. Пашкевича».
Лабіринт розташований північній частині і названий на честь його творця, відомого вченого-рослинника. Арборетум – це англійський парк. Якраз тут зосереджена найбільша кількість екзотичних рослин, яскравих квітів, що підкреслюють соковиту зелень і продуманість композиції.
За один день оглянути все нереально. Але навіть за день можна доверху переповнитися враженнями і вдосталь надихатися повітрям Софіївки.
Жителі Умані полюбляють гуляти в цьому парку в будь-яку пору року. Повітря там завжди напоєне ароматами, а нерви заспокоює мелодійне дзюрчання струмків. Але зараз в Софіївці – золота осінь. Тож якщо маєте можливість – варто побувати в цьому парку, щоб побачити цю казкову різнобарвність і відпочити душею!
Олена Саковська, доцент кафедри туризму
та готельно-ресторанної справи