Меню

Коуч «Національні традиції святкування осінніх днів померлих»

У різних країнах світу існую історичні традиції шанування померлих. Ці святкування мають різноманітні назви: Хелловін, Самхейн, Allerheiligen, Santa Muerte, Велесова ніч, Восеньскiя Дзяды та інші. Поєднує ці свята один період відзначання – з 31 жовтня по 1 листопада.

У переддень відзначання цих свят на кафедрі туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУС був проведений коучинг «Національні традиції святкування осінніх днів померлих». Студенти магістранти спеціальності 242 «Туризм» Паламаренко Олександр та Стоколяс Юлія підготували ознайомчий матеріал та провели розважальну тематичну гру.

Присутні студенти 1-3 курсів спеціальності 242 «Туризм» були ознайомлені з інформацією про те, що уперше назва Хелловіну (Halloween) згадується у 1745 році. Слово походить від англійського Hallowe'en – скорочення виразу All Hallow's EveВечір усіх святих, яке своєю чергою розшифровується як All Hallowed Souls Eve –дослівно: Вечір усіх святих душ. Хоча раніше, у давньоанглійській мові трапляється вислів All Hallows, день повернення усіх святих, власне «переддень» All Hallows' Eveз гадується лиш у 1556.

Слухачі дізнались, що скоріше за все, звичай святкувати Хеловін почав зароджуватися у Франції десь в XIV-му або в XV-му столітті, у часи страшних катаклізмів (лише одна пандемія чуми «Чорна смерть» забрала життя десь третині європейської популяції).

Опис кельтського язичницького свята Самхейн, яке іноді вважають прообразом Хелловіну, з'являється в староірландській літературі починаючи з X століття. Згідно з Оксфордським словником фольклору, Самхейн був святом одночасно для всіх народів Британських островів та міцно асоціювався зі смертю та надприродним.

Цікавими фактами була насичена доповідь про святкування у  Мексиці та меншою мірою в деяких інших іспаномовних країнах та країнах із значною мексиканською діаспорою (наприклад, у США, Гватемалі, Гондурасі тощо) ці святкування мають назву El Día de Muertos.

Паламаренко Олександдр процитував відомого мексиканського поета Октавіо Паса «Мексиканець близько знайомий зі смертю, жартує про неї, пестить її, спить з нею, святкує її».

Це свято у Мексиці має глибоке історичне коріння і багате культурне підґрунтя. У 2003 році свято було внесено ЮНЕСКО до списку нематеріальної культурної спадщини людства.  Так шанування традицій у Мексиці сприяє покращенню їх туристичного потенціалу. Приїхати на період проведення свят бажають багато туристів з різних країн світу.

Цікавими для присутніх були факти про святкування цього періоду у Білорусії. На Восеньскiя Дзяды кожна селянська родина щедро наділяла жебраків, які ходили по селу.

В Україні в давнину такі святкування мали назву Велесова ніч. Студенти провели дослідження і ознайомили присутніх зі старовинними традиціями, звичаями та обрядами. Велесова ніч – це містичний час, тож люди вірили, що їхні бажання у цю ніч можуть здійснитись. Для цього потрібно записати їх на папірці і покласти під подушку.

Одним з найпоширеніших у той час були ворожіння на вогні. У селах розпалювали багаття, навколо яких відбувались народні гуляння. Велесова ніч дуже нагадує кельтське свято День всіх святих і про це свідчить схожість прикмет. Наприклад, і ті, і інші вірили, що якщо в домі важко розпалити камін або піч, то в нього проникли злі духи.

В заключення коучингу присутні взяли участь в розважальній грі.

Проведення коучу мало на меті ознайомити присутніх з національними традиціями. Адже студентам спеціальності 242 «Туризм» для подальшої реалізації в професіях туристичної індустрії важливо знати традиції української нації і подальшої їх реалізації у формуванні туристичного продукту цікавого для іноземних туристів.

 

Світлана Тимчук, к.е.н., доцент кафедри

туризму та готельно-ресторанної справи