Лялька- мотанка – надпотужний оберіг, що переміг час
Кожна культура має свої власні обереги, традиційні образи та тотеми. Це можуть бути дерев’яні чи кам’яні фігурки, металеві вироби, ляльки і т.д. Одним з найпоширеніший предметів-оберегів на території України є лялька-мотанка. Така іграшка не просто фігурка для ігор, а справжній амулет та талісман для сім’ї та її членів. Для різних життєвих ситуацій створювалися відповідні ляльки. Зустрічаються ляльки–обереги для будинку, родинного вогнища, для захисту дітей та господарства від злих сил та лихого ока та багато інших.
Лялька-мотанка втілення жіночої сили, яка лежить у мудрості, внутрішньому поклику оберігати та захищати родину. І як би таємничо це не звучало, українська лялька встановлює зв’язок між поколіннями. Її вважають священним символом, передаючи по нитці роду на захист від злого, на здоров’я, благополуччя. Лялька-мотанка це предмет української культури, який символізує благополуччя, добро та надію на краще, є сильним сакральним предметом для українського народу.
Перші мотанки, які ще називають вузликові ляльки, беруть свій початок близько 5 тисяч років тому. Назва цього сакрального предмета пішла від слова «мотати». Українці вірили, що в ляльці-мотанці присутній дух роду, який й оберігає членів своєї сім’ї від всіляких негараздів та передає вікову мудрість та знання прийдешнім поколінням.
Студенти спеціальностей «Туризм і рекреація» та «Готельно-ресторанна справа» відвідали музей-садибу «Лялькова-хата». У садибі студенти дізналися про народні звичаї, та долучилися до майстер-класу з виготовлення українських традиційних ляльок-мотанок, випікання хліба в печі на живій заквасці, старовинного танцю та пісень. Кожен учасник майстер-класу мав можливість зробити власноруч ляльку-мотанку, яка стане його оберегом, долучився до цікавих ігор та скуштував спечений в печі запашний хліб.
На території садиби є приватний музей українського побуту, де зібрані старі ужиткові українські речі, що відтворюють побут українського села. Кожна річ має свою історію, про яку розповідає господиня оселі Ірина Утяніна, що вже не один рік займається зеленим туризмом, відроджуючи українські звичаї. Тут можна відчути атмосферу позитиву, спокою та умиротворення, переступивши поріг старої хати із глиняною долівкою, на якій замість килимів – сіно із запашного різнотрав’я. На стінах – старі родинні фото, господарські знаряддя праці: кочерга, рогачі, глечики, гасові лампи.
Традиційно до садиби гості приїздять на годинку-дві, але зараз Ірина пропонує не просто доторкнутися до старовини, але й пожити деякий час в справжньому українському селі. Утяніни спеціально для гостей власноруч звели хатинку з природніх матеріалів. За основу взяті вапняні блоки, глина з соломою, дерев'яні балки. Господарі облаштували гостьові кімнати зі зручностями, пропонують своїм гостям традиційні сільські розваги: покосити сіно, прополоти город, замісити хліб, наварити борщу.
Кожен студент власноруч створив свою ляльку-мотанку, яка є унікальним витвором мистецтва, вигляд якої напряму залежить лише від творця та його бачення. Під час створення такої ляльки-мотанки важлива кожна дрібниця, адже при створенні студенти передають ляльці свій настрій, думки та енергію. Прадавній український талісман, зігрітий теплом студентських долонь, обов’язково здійснить заповітні бажання та стане оберегом для кожного студента.