Міжнародна конференція «Партнерство як інструмент експорту локальних продуктів з сільських територій України»
28 квітня 2025 р. відбулась міжнародна конференція «Партнерство як інструмент експорту локальних продуктів з сільських територій України», участь в якій взяли науково-педагогічні працівники кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУ і здобувачі вищої освіти, які навчаються за спеціальностями «Туризм та рекреація» і «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг».
Конференція проводилась в рамках міжнародного проєкту «Створення культури партнерства та розвиток спільних місцевих продуктів для підвищення експортної спроможності малого бізнесу на прифронтових та прикордонних сільських територіях» за фінансової підтримки Естонського центру міжнародного розвитку. Організаторами виступили: Талліннський університет, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Спілка сільського зеленого туризму України.
Мета заходу: підвищення обізнаності про партнерства як інструмент експорту локальних продуктів з сільських територій України в умовах воєнного стану та поствоєнного відновлення; налагодження взаємодії між українськими та естонськими фахівцями; формування професійної мережевої спільноти з сільського розвитку для обговорення та вирішення актуальних проблем.
Учасниками конференції були учасники естонсько-українського проєкту; представники сфери туризму, гостинності, креативних індустрій, сільськогосподарського виробництва, органічного виробництва, що експортують до країн ЄС або планують експортувати у майбутньому; представники законодавчого, національного та регіональних органів влади, територіальних громад, освіти та науки, громадських організацій, медіа.
Модератором наукового заходу виступила Наталя Венгерська, кандидатка економічних наук, доцентка кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму Запорізького національного університету, заступниця голови Спілки СЗТ України, співкоординаторка проєкту.
З вітальним словом до учасників конференції звернулись:
Андо Рехемаа, радник з питань економіки, бізнес-дипломатії та реконструкції Посольства Естонії в Києві;
Тетяна Желяскова, проректорка з навчальної роботи Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», доцентка кафедри акустичних та мультимедійних систем ФЕЛ, кандидатка технічних наук;
Март Рейманн, дослідник Талліннського університету, засновник ТОВ «Райманн Реткед», координатор проєкту.
У першій частині конференції виступили естонські спікери:
Успіхи естонського кластеру сільського туризму
Раілі Менгел, голова ГО «Естонський сільський туризм»
Корпоративна культура та пригодницький туризм
Рееда Туула-Фйодоров, дослідниця Талліннського університету
Розвиток естонської корпоративної культури та використання послуг сільського туризму
Март Рейманн, дослідник Талліннського університету, засновник ТОВ «Райманн Реткед», координатор проєкту
Експортні можливості для найвіддаленіших сільських регіонів. Приклад з острова Сааремаа, Естонія
Олев Тиру, викладач Талліннського технічного університету
Як країни можуть співпрацювати для зміцнення експортного потенціалу. Спільна програма з експорту природного туризму Балтійських країн
Марилін Пехка, проєктна менеджерка в Асоціації природного туризму Естонії
У панельній дискусії «Як партнерства досягають успіху: історії, що надихають» взяли участь і виступили з доповідями:
Експортний потенціал сільського туризму
Марія Юхновець, директорка з розвитку відділу обслуговування іноземних туристів ТОВ ТК Київський Супутник, співзасновниця та членкиня правління Асоціації в'їзних туристичних операторів України (AITOU), проєктна менеджерка Центру міжнародної співпраці ТПП України
Кластерна модель як інструмент розвитку локального продукту
Наталя Масло, голова Міжнародного агротуристичного кластеру «Дністер 1362», Ельвіра Молдован, експертка Агенції сталого розвитку «АСТАР» з питань сталого розвитку бізнесу та територій
Брендинг сільських територій
Ігор Чава, викладач Київської Школи Економіки, експерт маркетингу територій, керівник Агенції Територіальних Ініціатив
Креативні індустрії та сільський туризм: точки синергії
Денис Васильєв, директор Музею Історії Музичних інструментів «БарабанЗА», експерт Українського Культурного Фонду, тренер Лабораторії Культурної Трансформації House of Europe, Наталя Васильєва, президентка ГО «Центр розвитку бізнес-технологій та культури», співзасновниця і головний зберігач фондів Музею Історії Музичних інструментів «БарабанЗА», засновниця керамічної майстерні «GLEENA»
Міжнародна діяльність та партнерства Спілки сільського зеленого туризму України
Вікторія Кіптенко, кандидатка географічних наук, доцентка кафедри країнознавства та туризму географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, віце-президентка з міжнародної діяльності та членкиня Експертної Ради Академії сільського розвитку Спілки СЗТ України, співлідерка Відділення кліматично дружніх подорожей України
Уроки Естонії для українського бізнесу
Володимир Косенко, власник сільських зелених садиб, член ГО «Харківська обласна громадська організація «Асоціація приватних роботодавців»
У другій частині конференції прозвучали виступи українського бізнесу:
Бюрократичні труднощі для українського підприємця в процесі експорту
Яан Теесалу, директор компанії Avant-Tech Group LLC
Діяльність бізнесу в умовах війни як стимулу розвитку солідарної економіки. Кейси «Дороги вина та смаку Київщини»
Валерія Бондаренко, засновниця ГО «Славута», керівниця міжнародного культурно-гуманітарного проєкту «Відлуння руйнації», гендиректорка «Доріг вина та смаку України»
Експорті можливості медоварні «Медовий Спас» та співпраця з виробниками ягідної продукції та меду
Сергій Липко, президент «Дороги вина та смаку Київщини» засновник та директор медоварні «Медовий Спас»
Цифрові амбасадорки змін: жінки-мігранти з України в ІТ-секторі ЄС як драйвери міжрегіонального економічного партнерства
Олена Акімова, декан факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
На завершення конференції відбулось обговорення та креативне представлення результатів проєкту. Учасники поділились на групи для осмислення досягнутих результатів, підготували постери та короткі презентації-виступи. За результатами роботи конференції учасникам було видано сертифікати.
Дякуємо організаторам за цікавий і корисний досвід, який слухачі отримали під час проведення конференції. Отримані знання та практичні навички, вміння будуть впроваджені в освітній процес у рамках викладання освітніх компонент професійного спрямування, зокрема «Організація сільського (зеленого) туризму», «Бізнес- планування у сільському (зеленому) туризмі», а також під час реалізації науково-дослідної діяльності за тематикою заходу.
Загалом, усі учасники високо оцінили організацію та інформаційне наповнення конференції, а також висловили бажання подальшої участі у подібних заходах.
Олена САКОВСЬКА,
к.е.н., доцент кафедри туризму
та готельно-ресторанної справи