Науково-практичний семінар «Культурна спадщина: відновлення дерев’яного мережива Чернігова»
«Ми несемо відповідальність за все, що відбувається навколо.
Зокрема саме від нас залежить збереження унікальної для України дерев’яної архітектури
нашого краю, яка сьогодні зникає на очах. Якщо ми не цінуємо своєї культурної спадщини,
якого майбутнього ми варті?»
Станіслав Іващенко
Автор ідеї та керівник проєкту
04 жовтня 2022 р. відбувся міжвузівський науково-практичний семінар науково-педагогічних працівників кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУС і здобувачів вищої освіти, які навчаються за спеціальностями 242 «Туризм» та 241 «Готельно-ресторанна справа», з колегами кафедри туристичного бізнесу та студентами Харківської державної академії культури.
Запрошеним гостем був Станіслав Іващенко, автор ідеї та керівник проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова», який розповів про те, що вони роблять для відновлення та збереження культурної спадщини міста. З розповіді доповідача перед нами постав світ краси, що невпинно зникає.
«Дерев’яне мереживо Чернігова» є некомерційним проєктом, покликаним зберегти дерев’яну архітектуру Чернігівщини та відродити любов та повагу людей до неї. Проєкт стартував у липні 2018 року з відкриття онлайн-музею Дерев'яне мереживо Чернігова (demer.cn.ua), присвяченого Чернігову, але згодом розрісся на область. Окрім фото- та геофіксації найцікавіших зразків дерев’яного зодчества, учасники також займаються збором та систематизацією історичних відомостей про них.
З 2019 року одним з ключових напрямків діяльності ініціативи є фізичне відновлення мережива на старовинних будинках та популяризація діяльності.
Присутні занурилися в спогади, пройшлися затишними вуличками, подивились на дерев’яну архітектуру Чернігівщини, відвідали пам’ятки архітектури. Коли бачиш такі витвори мистецтва, зроблені людськими руками, то розумієш – майбутнє у надійних руках.
Лише спільними зусиллями ми здатні зупинити процес винищення наших історичних пам’яток та відродити любов та повагу людей до історичної спадщини українців, у тому числі ошатного оздоблення дерев’яних хат.
Олена САКОВСЬКА, к.е.н.,
доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи