Неформальна освіта як інструмент розвитку додаткових можливостей на освітньо-професійній програмі «Готельно-ресторанна справа»
Неформальна освіта в сучасному суспільстві все більше закріплює позиції завдяки своїй актуальності. Неформальна освіта – освоєння умінь і навичок, необхідних для соціально та економічно активного громадянина країни, поза формальною освітою. Професійний розвиток фахівця у будь-якій сфері людської діяльності обумовлюється постійним самовдосконаленням і саморозвитком упродовж усього життя. Одним зі шляхів такого самовдосконалення є самоосвіта.
У глобалізованому та інформатизованому середовищі інноваційно-технологічні методи освітнього процесу дають змогу здобувати знання різними способами та формами, зокрема, через відкриті освітні ресурси та онлайн-сервіси. Одним з таких ресурсів, які допомагають українським студентам у здобутті поглиблених знань з певної спеціальності чи виду діяльності, є освітня платформа «Prometheus».
Відповідно до Положення про порядок визнання в Уманському національному університеті садівництва результатів навчання, отриманих у неформальній освіті, здобувачі вищої освіти мають можливість визнання таких результатів навчання. Таким правом скористались студенти, що здобувають ступінь бакалавра за освітньо-професійною програмою «Готельно-ресторанна справа». Так, Ізабелла Большакова і Яна Моцьо (31-гр група) успішно завершили навчання на курсі «Побутові відходи – дій зараз!» і отримали сертифікати, що дасть можливість зарахувати отримані ними компетентності в неформальній освіті як результати вивчення одного з модулів дисципліни «Організація ресторанного господарства».
Отримані ними навички soft skills стають необхідними вже на етапі працевлаштування, а також їм прогнозують велике майбутнє і називають єдиним порятунком від масової роботизації. Це комплекс неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і, на відміну від спеціалізованих навичок, не пов'язані з конкретною сферою.
Вважаємо неформальну освіту надзвичайно важливим інструментом для розвитку професійних компетентностей здобувачів освіти, тому й надалі такій формі отримання умінь та навичок на ОПП «Готельно-ресторанна справа» надаватиметься заохочення та сприяння.
Олена Саковська, к.е.н.,
доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи