Меню

Онлайн семінар «Цифровізація культурної спадщини: компетентності та проєкти»

       05 листопада 2021 р. відбувся семінар «Цифровізація культурної спадщини: компетентності та проєкти».  Участь у семінарі взяли викладачі та здобувачі вищої освіти кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУС.

        Першим виступив Іван Кульчитський з інформацією про результати проведеного опитування серед фахівців та учасників семінару. В опитуванні взяли участь 233 респонденти, які висловили свої думки щодо питань проведення цифровізації культурної спадщини у їх регіонах. Спікер ознайомив слухачів семінару  з діючими міжнародними проектами пов’язаними зі збереженням культурної спадщини в Україні. Він зазначив, що співпраця культурного сектору з туризмом сьогодні не може бути ефективною без оцифровання культурної спадщини.

         Ольга Баркова фахівець з цифровізації у секторі культурної спадщині, кандидат технічних наук, членкиня європейської асоціації цифровізації культурної спадщини розповіла про ініціативи, які направлені на заклади вищої освіти для забезпечення навчального процесу дисциплінами, які дозволять молодим фахівцям проводити цифровізацію культурної спадщини України. Вона наголосила, що вже напрацьована у світі технологія цифровізації культурної спадщини, яку варто використовувати в Україні в межах ОТГ. Цифровізація сьогодні важливий напрям розвитку туризму в регіонах Україні і це частина значного ресурсу, який наразі не використовується належним чином.


           Мілена Чорна презентувала інформацію про цифрові проекти з культурної спадщини, які діяли в Україні на період 2018-2020 рр.  Вона зазначила, що за останні три роки кількість проектів з цифровізації культурних пам’яток зменшилась. Загалом у 2018 році такі проекти були загалом у великих містах, але у 2020 році вже дані проекти запроваджували і невеликі міста України, які займались розвитком туризму та збереженням наявної культурної спадщини.

           Сьогодні бракує якісних Веб-сайтів музейних закладів, що відповідають світовим стандартам доступності, спостерігається брак оновлених музейних експозицій, зокрема, з використанням новітніх технологій. Відсутні комунікації між представниками інституцій культурної спадщини та ІТ-сектором через герметичність культурних спільнот. Наразі відсутній Державний реєстр нерухомих пам’яток України та диджіталізація державної частини Музейного фонду України.

           Висвітлені теми є актуальними для туристичної індустрії України. Участь фахівців закладів освіти у заходах даного характеру дозволяє забезпечувати підготовку фахівців у секторі туризму згідно вимог часу. Підготовка освітніх стандартів має враховувати сучасні потреби різних галузей знань. Під час розробки освітніх програм варто враховувати сучасні інформаційні технології для обробки історичних даних і культурної спадщини. Тому однією із компетентностей і програмних результатів є такі, що враховують використання інформаційних технологій.

 

 Світлана Тимчук,

к.е.н., доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи