Ознайомлення студентів з методикою проведення екскурсії в музеї
Відвідування екскурсій вже встигло стати органічною частиною молодіжної культури, а обізнаність із класичним та сучасним мистецтвом – була і лишається складовою різнобічного розвитку особистості. У світі, де все змінюється з невблаганною швидкістю, музей постає перед вимогою пильної діагностики духу нашого часу, його тенденцій та гострих проблем. А тому саме допитливий студентський погляд може бути тим інструментом, що віднаходить нові, актуальні смисли на місці хронічних стереотипів.
Днями студенти спеціальності «Туризм» в рамках вивчення дисципліни «Організація екскурсійної діяльності» відвідали Уманську картинну галерею та змогли на власному досвіді відчути особливості методики проведення екскурсії в художньому музеї.
У галереї постійно проходять виставки творів з фондів галереї, пересувні виставки, персональні виставки художників і майстрів декоративно-прикладного мистецтва Уманщини та інших регіонів України, виставки самодіяльних художників, виставки дитячої творчості, проводяться також зустрічі та творчі вечори.
Фондова колекція Уманської картинної галереї нараховує понад 10 тисяч одиниць збереження. Серед живописних творів музейної збірки велику цінність мають роботи західноєвропейських художників XIX — початку XX століть: Д. Беццуолі, Й. Грьоза, Я. Сімона, Р. Крижанівського, А. Буша. К. Мардзевича, І. Соколова, С. Рейхана. У картинній галереї широко представлене національне образотворче мистецтво — зберігаються роботи українських художників XX століття: І. Їжакевича, М. Глущенка, В. Литвиненка, К. Трохименка, Г. Чернявського, В. Балановського, Г. Задорожнього, В. Лопухова, Ф. Шишка, Ф. Захарова, І. Григорьєва. Серед скульптур унікальними є роботи італійського та польського скульпторів А. Канови і К. Годебського.
Представляє галерею з усіма її надбаннями екскурсовод. Перед яким стоїть завдання при допомозі показу і розповіді довести до екскурсантів зміст галереї. Значне місце в роботі екскурсовода займає ефективний показ експонату. Ефективність показу залежить від правильного вибору точки огляду, ширини огляду. Унікальність екскурсійної розповіді в картинній галереї в тому, що вона здійснювалася у камерній атмосфері неформального контакту, де кожен студент міг поставити питання та висловити власну думку.
Для того щоб розповідь і відповідь на поставлені питання були цікавими, науковими, ґрунтовними, екскурсовод детально знає кожен експонат, кожну картину, знає історію як даний експонат потрапив до музею. Завдання екскурсовода полягає в тому, щоб не тільки просто показати і розказати, передаючи свої знання екскурсантам, а й організувати пізнавальну діяльність відвідувачів, спонукати до самостійного пошуку.
Жоден зі студентів під час огляду експозиції не залишився байдужим. Кожен знайшов щось для себе, комусь до душі припали пейзажі, комусь портрети, всі вдивлялися в картини із цікавістю, ніби намагаючись розгледіти найдрібніші деталь, задум та настрій художника. Деякі картини виглядали настільки реалістично, що здавалось, ніби зображені на них герої оживуть і розкажуть свою неймовірну історію життя.
Дане заняття дало можливість студентам на практиці відчути особливості проведення екскурсій в музеї, закріпити теоретичні знання та збагатило їх кругозір.
Діана Нагернюк, доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи