Меню

Професійна майстерність екскурсовода як запорука якості екскурсії

В рамках вивчення дисципліни «Організація екскурсійної діяльності» студенти спеціальності «Туризм» провели практичне заняття у найстарішій будівлі міста Умані та пройшлися туристичним маршрутом  «Таємничими підземеллями Василіанського монастиря». Біля входу студентів зустрів чернець, який в харизматичній формі розповів про життя ченців і отців-василіан, що служили при монастирі, а також провів захоплюючу екскурсію по 250-річним келіям і трапезним монастиря. Під час якої студенти не лише доторкнулися до історії Василіанського монастиря, відчули дух підземних ходів які відкривають таємниці з непізнаної історії багатовікової давнини Уманщини, а й мали змогу побачити та оцінити професійну майстерність екскурсовода.

Адже ключовою фігурою екскурсії є безумовно екскурсовод. Основою його діяльності є спілкування з групою екскурсантів. Головною метою такого спілкування є пізнання нового, створення у екскурсантів власних думок та оцінок, розширення системи знань про світ, розвиток особистості у процесі пізнання, емоційне сприйняття. Якісна екскурсія – це результат копіткої, ретельно спланованої та продуманої праці, що полягає в підготовці та проведенні екскурсії, у рефлексивній діяльності екскурсовода, спрямованої на її детальний аналіз. Для цього екскурсовод використовує великий запас знань, умінь, навичок, особистісних якостей. Усе це складає його професійну майстерність, яка багато в чому визначається знаннями основ педагогіки та психології.

І тут пригадуються слова української письменниці Ліни Костенко «Віддай людині крихітку себе, за це душа поповнюється світлом». На кожній екскурсії, щоденно і щохвилинно екскурсовод віддає частинку свого серця, на томість екскурсанти щедро діляться з ним своєю любов’ю та вдячністю.

Для екскурсовода важливі і манера поведінки, і зовнішній вигляд, і культура мовлення. Важлива риса майстерності екскурсовода – уміння встановити контакт з групою та керувати нею. Екскурсовод Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань» Володимир Олександрович Шломо-Шварцман продемонстрував неймовірну майстерність спілкуватися з екскурсантами, харизму, творчий та креативний підхід до проведення екскурсії. Він з повагою ставився до екскурсантів, був до них уважним, привітним, не захаращував свою мову незрозумілими термінами. Його мова була лексично багатою, виразною та образною. Вміло поєднував показ і розповідь, різні методичні прийоми ведення екскурсії. Він не просто озвучував заздалегідь підготовлений текст, а перетворював його на живу і цікаву розповідь, придатну для усного сприйняття. Під час екскурсії екскурсоводу вдалося не лише зацікавити студентів, а й повідомити їм цікаві факти.

Дане практичне заняття дало змогу студентам закріпити на практиці основні положення екскурсійної теорії й методики, відчути важливість та відповідальність роботи екскурсовода та отримати майстер-клас по проведенню екскурсії.

 

Діана Нагернюк

к.е.н.,доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи