Меню

Студенти та викладачі кафедри туризму та готельно-ресторанної справи взяли участь в онлайн тренінгах з сільського туризму

      15 вересня здобувачі вищої освіти ОП «Туризм», ОП «Готельно-ресторанна справа» освітніх рівнів «молодший бакалавр», «бакалавр» та «магістр», а також викладачі кафедри туризму та готельно-ресторанної справи взяли участь у І Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи впровадження європейського досвіду диверсифікації сільського туризму в Україні на засадах креативності та збалансованості», яка присвячена 30-річчю незалежності України та 30-річчю економічного факультету Запорізького національного університету.

        В рамках конференції студенти та викладачі мали можливість взяти участь в онлайн тренінгах з сільського туризму. Жвавий інтерес у студентів та викладачів викликав тренінг на тему: «Диверсифікація біологічних ресурсів у сільському туризмі». Модерувала захід кандидат біологічних наук, доцент кафедри генетики та рослинних ресурсів Запорізького національного університету Олена Бойка.

        Цікавим також був онлайн тренінг «Бізнес-модель креативного сільського туризму». Модератор доцент кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму Запорізького національного університету, кандидат економічних наук, доцент, координатор проєкту JMM DIRUT Наталя Венгерська.

       У межах тренінгів були розглянуті питання:

        - побудови стратегії диверсифікації в сільському туризмі, європейські тенденції імплементування стратегій диверсифікації у сільському туризмі та окреслено напрями інтеграції українського сільського туризму в європейський туристичний простір;

         - бережливого ставлення до біо-різноманіття, нормативно-правове забезпеченням Європейської політики біо-різноманіття та сприяння формуванню навичок інтеграції цілей сталого розвитку у діяльність суб’єктів сільського туризму України з урахуванням європейського досвіду;

         - основні теоретичні аспекти та європейський досвід креативних технологій туризму для сталого й цифрового розвитку;

          - європейських практик креативного сільського туризму (агротуризм, гастрономічний, екологічний, культурний, крафтовий, енотуризм, івент-туризм) на основі кластерного та мережевого підходів.

       Під час онлайн тренінгів учасники  мали  можливість задавати питання, проектувати різноманітні варіанти розвитку подій та створювати власні креативні бізнес-моделі розвитку сільського туризму.

       Всі учасники онлайн-тренінгів отримати цікавий та корисний контент.

       Дякуємо організаторам за можливість бути учасниками таких цікавих тренінгів, змістовну і захоплюючу дискусію. Сподіваємося на подальшу співпрацю.

 

 

Діана Нагернюк,

доцентка кафедри туризму та готельно-ресторанної справи