Тренінг від UNFPA Ukraine щодо запобігання гендерно зумовленому насильству
3–4 липня 2025 року в м. Умань представники Фонду Народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine) провели тренінг «Домашнє та гендерно зумовлене насильство: знаю, запобігаю, впливаю». Захід об’єднав представників громади, громадських організацій, освітян, активістів, лідерів думок та ін. учасників які отримали практичні знання про механізми запобігання насильству, підтримку постраждалих і методи впливу на суспільство для створення безпечного середовища.
Серед учасників була Валентина Непочатенко, доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи, яка успішно завершила тренінг і отримала сертифікат.
У ході тренінгу учасники розглянули дефініції «ґендерно зумовлене насильство» та «домашнє насильство» в контексті міжнародного та національного законодавства, розмежували поняття «постраждала особа» і «потерпіла особа», усвідомили недоцільність використання терміну «жертва насильства», з’ясували відмінності між конфліктом і насильством, проаналізували принцип 4Р (Prevention, Protection, Prosecution, Integrated Policies) як стандарт політики запобігання та протидії ґендерно зумовленому і домашньому насильству. Також психолгом Наталією Сергієнко було розкрито ключові принципи у роботі з постраждалими від домашнього та ґендерно зумовленого насильства.
Під час тренінгу обговорили найактуальніші питання: “Чому важливо протидіяти та запобігати домашньому насильству?”, “Яку роль кожен може відігравати у запобіганні та протидії ГЗН/ДН?”, “Як діяти, якщо стали свідком насильства?”.
Для закріплення отриманих знань, тренерка Тетяна Козлова провела бізнес-гру «Криголами: зміни соціальних норм для запобігання домашньому насильству», яка дозволила учасникам на практиці відпрацювати стратегії боротьби з насильством.
На завершення тренінгу учасники усвідомили, що протидія домашньому насильству – це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на припинення домашнього насильства, надання допомоги та захисту постраждалій особі, відшкодування їй завданої шкоди, а також на належне розслідування випадків домашнього насильства, притягнення до відповідальності кривдників(-ць) та зміну їхньої поведінки. Важливим є комплексний підхід, який включає інформаційно-просвітницьку й адвокаційну діяльність, залучення зацікавлених сторін, співпрацю з суб’єктами взаємодії, психосоціальну підтримку постраждалих, створення та підтримку сервісів для постраждалих осіб та представництво їхніх інтересів.
Тому існує необхідність забезпечення з боку освітніх закладів ефективної виховної та просвітницької роботи, спрямованої на формування у студенства негативного ставлення до насильницької моделі взаємин.
Розуміння базису соціальних норм щодо домашнього насильства, того, як вони працюють і як їх можна змінити, допоможе запобігти домашньому та ґендерно зумовленому насильству й попередити їх негативні наслідки.
Разом ми можемо змінювати світ!