Меню

Вебінар «Система «Антиплагіат»: як не загинути при публікації»

4 березня 2021 року відбувся вебінар «Система «Антиплагіат»: як не загинути при публікації» з циклу вебінарів, організованих компанією Clarivate, у якому взяли участь викладачі кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Уманського НУС.

Спікерами вебінару виступили Ольга Біленька, керівник навчально-методичного центру компанії «Антиплагіат» та Ірина Тихонкова, представник відділу інформаційно-аналітичних  ресурсів і навчання компанії Clarivate.

Вебінар у невимушеній формі із практичними кейсами дає змогу розглянути проблему дослідницької доброчесності з різних ракурсів і запобігти неправильним крокам науковця на шляху до легкого, але безперспективного результату.

В Україні практично всі ЗВО в останні роки почали перевіряти магістерські та бакалаврські дипломні роботи на Антиплагіат. Перевірка робиться для виявлення відсотка запозичень чужого тексту (що і є «плагіат») в роботах студентів, магістрантів, аспірантів. Не можна це назвати неправильним підходом, тому що раніше багато українських студентів запросто скачували потрібні їм роботи у відкритому доступі з сайтів, «збирали» їх з чужих статей, як російськомовних, так і україномовних (витрачали свій час тільки на оформлення бакалаврської чи магістерської дипломної роботи). Написана ж таким чином робота ніякої «наукової» цінності мати не могла, бо була плагіатом – компіляцією чужих текстів.

Перехід України до європейських стандартів, необхідність підвищення якості вищої освіти, крайня потреба у викоріненні халтури на всіх рівнях змушує викорінювати, в тому числі плагіат. Тому одним із кроків українських вузів стало обов’язкове впровадження перевірки унікальності робіт.

Ольга Біленька, керівник навчально-методичного центру компанії «Антиплагіат», на вебінарі розглянула питання:

• Що таке «Антиплагіат» і як він працює

• Запозичення в публікації: правомірні і ні

• Як підвищити оригінальність тексту і чи треба

• Чи припустимо самоцитування в науковій статті

 

Вебінар стосувався документів та організацій, що регламентують цінності дослідницької доброчесності. Було розглянуто типи порушень доброчесності в наукових роботах. Украй важливо, щоб учені оволодівали знаннями, методологією досліджень та етичними практиками у сфері їхньої діяльності. Нездатність йти за кращими науковими практиками призводить до порушень у виконанні своїх професійних обов’язків. Усе це шкодить дослідницьким процесам, погіршує стосунки між колегами, підриває довіру до дослідження та його авторитетність, витрачає ресурси і може завдати непотрібної шкоди предметам наукової праці, користувачам, суспільству або оточенню.

Ірина Тихонкова, представник відділу інформаційно-аналітичних  ресурсів і навчання компанії Clarivate, звернула увагу на:

• Пошук, аналіз, використання релевантної літератури з теми дослідження Web of Science Core Collection

• Підбір та оцінка журналу для публікації. JCR і MJL

• Виклики відкритого доступу. Як опублікуватися безкоштовно

• Швидке (пере) оформлення публікації за форматом видання без помилок. EndNote

• Авторські ідентифікатори - ResearcherID і ORCID

 

На вебінарі акцентували увагу на тому, що використовуючи матеріальні й нематеріальні можливості та ресурси, а також несанкціоновану співпрацю, можна досягти неконкурентних переваг у науковій діяльності. За результатами вебінару викладачам видали сертифікати.

Інформація, представлена під час вебінару, буде корисною викладачам закладів вищої освіти, науковим співробітникам, аспірантам та студентам в подальшій науковій діяльності.

 Олена Саковська, к.е.н., доцент кафедри туризму

та готельно-ресторанної справи

Матеріали