Меню

Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція «Стратегічні перспективи туристичної та готельно-ресторанної індустрії в Україні: теорія, практика та інновації розвитку»

     Кожного року наприкінці жовтня на кафедрі туризму та готельно-ресторанної справи Уманського Національного університету садівництва організовується Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція на тему «Стратегічні перспективи розвитку туристичної та готельно-ресторанної галузей в Україні: теорія, практика та інновації».

    Головною метою конференції було вивчення та обговорення питань, пов'язаних з інноваційними методами розвитку галузей туризму та готельно-ресторанного бізнесу в Україні. Організатори спрямовували зусилля на об'єднання наукової спільноти, провідних фахівців та практиків у цих сферах, з метою обміну дослідженнями, досвідом впровадження ефективних інноваційних інструментів управління, а також залучення студентів для стимулювання реалізації їхніх ідей у майбутній професійній діяльності.

  У конференції взяли участь близько 100 викладачів та студентів із 9 вищих навчальних закладів України. Проведення конференції відбувалося у кілька етапів, зокрема пленарне засідання, дистанційне інтерактивне спілкування, засідання круглого столу на тему «Теорія, практика та інновації у розвитку туризму і готельно-ресторанної галузей», а також робота у секційних гуртках.

     Доповіді та презентації учасників пленарного засідання були цікавими та плідними. Зокрема, доцент Людмила Малюга поділилася своїми думками щодо розвитку галузі обслуговування в умовах кризи, студентка Марія Немикіна звертала увагу на соціальні аспекти туристичного бізнесу, а студентка Анна Вовчок презентувала розвиток сучасних технологій у сфері ресторанного обслуговування. Здобувач вищої освіти Юлія Шевченко узагальнила стан розвитку туристичного бізнесу в Укра

На засіданні круглого столу було обговорено різні аспекти розвитку туристичного та готельно-ресторанного бізнесу в Україні. Вчені Раїса Кожухівська, Олена Саковська та Світлана Тимчук поділилися своїми дослідженнями щодо розвитку туристичних напрямків та зеленого туризму в умовах воєнного стану. Доповідачі Любов Коваленко, Діана Нагернюк, Наталя Терещук та Валентина Непочатенко звертали увагу на проблеми та перспективи готельно-ресторанного бізнесу.

      Також цікавими були доповіді здобувачів вищої освіти, таких як Аліна Коваленко, Аліна Михайловська, Катерина Горобченко, Ліза Шпак та інших учасників.

      Також було проведено засідання секційних гуртків за напрямами:

-    історія, сучасний стан та перспективи розвитку туризму;

-    сучасні тенденції та стратегії розвитку туристичного та готельно-ресторанного бізнесу в умовах глобалізації;

-    інноваційні аспекти розвитку туристичного та готельно-ресторанного бізнесу;

-    регіональні проблеми розвитку туристичного та готельно-ресторанного бізнесу;

-    сучасні інформаційні й комунікативні технології в туризмі та готельно-ресторанній справі;

-    філософські, соціальні та культурологічні аспекти туризму;

-    інноваційні підходи менеджменту та маркетингу в туристичному і готельно-ресторанному бізнесі;

-    фінансово-економічні та організаційно-правові механізми функціонування туристичного та готельно-ресторанного бізнесу.

  Оргкомітет щиро вдячний всім учасникам конференції і готовий до подальшої співпраці в різних наукових напрямах та освітніх проектах.

 

Людмила МАЛЮГА,

к.е.н., доцент кафедри 

туризму  та готельно-ресторанної справи