Меню

ЗАБУТИЙ ЗАМОК НА ЧЕРКАЩИНІ

Студентка Уманського національного університету садівництва Анастасія Поляніцька під керівництвом Любові Коваленко на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт «Мальовнича Україна-туристичний край» у своїй роботі представляє туристичні перспективи замку в селі Леськове Черкаської області. Цей замок відомий, але, водночас, забутий. Його потенціал не задіяний у туристичній галузі. Проте, у ньому живе ціла епоха, епоха польських поміщиків Даховських.

Черкаська область – це регіон унікальний не лише за кількістю відомих туристичних маршрутів та загальнонаціональних пам’яток. Тут і пам'ятки козацької доби, шевченківські місця, церкви і природні багатства. Проте, є й численні пам’ятки, про які ми чомусь забути. Так, у невеликому селі Леськове Черкаської області збереглася садиба Даховських, на території якої розташовується вражаюча неоготична будівля замку-палацу. Своїми обрисами палац нагадує англійський середньовічний замок.

Садиба Даховських є архітектурно-ландшафтною пам'яткою обласного значення. Творцями цього маєтку були чотири покоління польських поміщиків Даховських, які володіли Леськовим і навколишніми селами з 1770-х років до 1917 року.

Протягом життя тут кількох поколінь родина Даховських створила у Леськовому справжній оазис. До нас це село дійшло мальовничим і сповненим приємної атмосфери колишньої розкоші дбайливих господарів. У часи господарювання Даховських палац вважався найкрасивішим та найвишуканішим маєтком у Центральній Україні. Наприкінці XIX століття, син власника палацу Казимира Даховського – Тадеуш, будучи єдиним спадкоємцем, почав будівництво другої частини замку. Тадеуш дуже любив коней, тому значну частину маєтку займають конюшні. В Леськовому був навіть свій зразковий кінний завод та іподром. Тому на території палацу є можливість створення кінно-туристичного комплексу, що сприятиме розвитку пізнавального, спортивного та кінного туризму.

У комплекс садиби входить замок Даховських, листяний парк на лівому березі річки Конелка і хвойний ліс, гребля, завдяки якій створений ставок, водосховище і сад.

У радянські часи палацову будівлю було віддано санаторію, а далі вона перейшла до військового відомства. В результаті таких змін була побудована триповерхова адміністративна споруда, а в колишній стайні добудували другий поверх. Садиба Даховських в селі Леськове вражає суворістю, але у той же час і витонченістю архітектури. Поруч знаходиться озеро з «островом любові», що розділяє парк.

На сьогодні територія садиби ландшафтно-архітектурного комплексу «Садиба Даховських» знаходиться під охороною, але для мандрівників завжди знайдеться можливість відвідати прекрасне і історично багате місце. Власне, хто відвідає справжній палац, збереже про нього пам'ять и цим сприятиме відродженню застиглої слави колишніх господарів у їх галантності.

1. http://novosti-turbiznesa.info/article/zabutij_zamok_na_cherkashchini.html

2. http://gostiniza.crimea.ua/zabytii-zamok-na-cherkashin%D1%96

3. http://skadovsk.net.ua/zabytii-zamok-na-cherkashin%D1%96